Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 17:00
 
Bakan Albayraktan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi değerlendirmesi
EKONOMİ Haberi
Bakan Albayraktan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi değerlendirmesi

ANKARA (AA) - Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinde ulaşılan maddi tutara ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hazırlanan destek paketiyle esnafa, KOBİlere ve tüm vatandaşlara kalkan olduklarını aktaran Albayrak, "Salgın sonrası dönemde de güçlü Türkiyenin güçlü ekonomisini 2023 hedeflerine ulaştırmak için durmaksızın çalışacağız." ifadesini kullandı.

Verilen desteklerde son durum

Albayrakın paylaşımında paketin ulaştığı büyüklüğe ilişkin infografik de yer aldı.

Buna göre, Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketinin maddi tutarı 252 milyar liraya ulaşırken, bu kapsamda atılan adımların ekonomik büyüklüğü çarpan etkisiyle 600 milyar lirayı aştı.

Toplam destek tutarının milli gelire oranı yüzde 11 olurken, maddi destek tutarının milli gelire oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

Atılan adımlarla 5,5 milyona yakın aileye 1000 liralık nakdi yardım gerçekleştirildi. Yaklaşık 66 milyar lira tutarında prim ve muhtasar gibi ödemeler ötelendi.

4 milyona yakın çalışan için firmalara kısa çalışma ödeneği desteği sağlandı. Geliri 5 bin liranın altında olan 6 milyondan fazla vatandaşa 37 milyar lira bireysel ihtiyaç desteği verildi.

1,1 milyon esnafa 25 milyar liraya yakın esnaf destek finansmanı ödendi.

180 bin 933 işletmeye 145,6 milyar lira işe devam finansmanı sağlandı.


Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Bakan, Albayraktan, Ekonomik, İstikrar, Kalkanı, Paketi, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı