Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 10:30
 
Ayasofya Camisinde 86 yıl sonra ilk bayram namazı
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde 86 yıl sonra ilk bayram namazı, caminin içini ve çevresini dolduran binlerce vatandaşın katılımıyla eda edildi.
GENEL Haberi
Ayasofya Camisinde 86 yıl sonra ilk bayram namazı

İstanbulun fethine kadar 916 yıl kilise, 1453ten 1934te alınan kararla müze oluncaya dek cami olarak kullanılan, 86 yıl müze olarak hizmet veren ve geçen hafta cuma namazıyla birlikte yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde, ilk bayram namazı heyecanı yaşandı.

 

Kurban Bayramı namazını Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde kılmak isteyen, İstanbulun yanı sıra başka kentlerden ve yurt dışından gelenler, Ayasofya Meydanını doldurdu. Camiye giden çeşitli bölgelerde kurulan güvenlik noktalarında da yoğunluk oluştuğu gözlendi.

 

Namaz için belirlenen alanlar, bayram namazı vaktinden önce doldu. Fatih Belediyesi ekipleri vatandaşlara namaz öncesinde ücretsiz olarak tek kullanımlık seccade, dezenfektan, maske ve su dağıttı. Mobil araçlar üzerine kurulan dev ekranlarla arka saflarda yer alan kişilerin alanı görmesi de sağlandı.

 

Vatandaşlar, belediye tarafından sosyal mesafe kuralı gereği bölümlendirilen yerlere ve ibadetlerin rahat bir ortamda yerine getirilmesi amacıyla Ayasofya Meydanına serilen hasırların üzerine, yanlarında getirdikleri seccadeleri sererek bayram namazını kıldı.

 

Bayram namazı öncesinde İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı tarafından dua okundu.

 

86 yıl sonra Ayasofyada, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ilk bayram namazını kıldırdı.

 

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan da ilk bayram namazını, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifinde kıldı.

 

Namazın ardından tekbirler getirildi. Prof. Dr. Erbaş, daha sonra "Kurban Bayramı: Takva Yolculuğu" başlıklı hutbeyi irad etti.

 

Camideki ilk bayram namazına özel hatıra madalyonu dağıtıldı

 

Öte yandan Fatih Belediyesi, Kurban Bayramı namazı için Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifine gelen vatandaşlara, bugüne özel hazırlanan gümüş kaplamalı hatıra madalyonu ile üzerine Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi işlenmiş bez çanta armağan etti. Ayrıca, namazdan çıkan vatandaşlara çorba ikramı da yapıldı.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Ayasofya, Camisinde, 86, yıl, sonra, ilk, bayram, namazı,
Yorumlar
Haber Yazılımı