Haber Detayı
18 Kasım 2020 - Çarşamba 18:30
 
Arjantinde hükümete destek gösterisi
GENEL Haberi
Arjantinde hükümete destek gösterisi

BUENOS AIRES (AA) - Başkent Buenos Airesin merkezinde çeşitli sendikalar, STKlar ve hükümete yakın kesimlerin çağrısıyla toplanan binlerce kişi, Peronun 17 Kasım 1972de sürgünden dönüşünün yıl dönümünü kutlamak ve hükümet kanadının hazırladığı servet vergisi yasa tasarısını desteklemek için gösteriler düzenledi.

Göstericiler, tasarının Kongrenin alt kanadı Temsilciler Meclisinde tartışıldığı sırada, Ulusal Kongre Binasına kadar yürüdü ve buradaki meydanı dolduran göstericiler Fernandez hükümetine destek sloganları attı.

Göstericilerin şehir merkezindeki caddeleri otobüslerle, kamyonlarla ve düzenledikleri yürüyüşlerle trafiğe kapatması nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşandı.

Akşam saatlerinde başlayan gösterilerin geç saatlere kadar sürmesi bekleniyor.

Arjantinde "Peronist Militanlık Günü"

Arjantinin adına siyasi akımların oluşturulduğu Devlet Başkanı Peron, 1955te hükümetine düzenlenen darbenin ardından İspanyaya sürgüne gönderilmiş ve 17 Kasım 1972de Arjantine dönmüş ve 1973te düzenlenen seçimleri yüzde 61 oy alarak kazanmıştı.

Ülkede, mevcut hükümet de dahil, Peronizm görüşünü benimseyen kesimler her yıl 17 Kasımı, "Peronist Militanlık Günü" olarak kutluyor.

Arjantinde çeşitli dallara bölünmüş politik bir akım olarak ülke siyasetinde önemli bir yere sahip Peronizm (Peronculuk), sosyal adalet ve milliyetçilik anlayışıyla, eski Devlet Başkanı Juan Domingo Perona ithafen kuruldu.

Servet vergisi

Arjantinde tam adı "Büyük Servetlerin Olağanüstü Dayanışma Katkısı Kanunu" olan, "zenginlik vergisi" olarak da bilinen servet vergisi, ülkede 200 milyon Arjantin pesosu (resmi dolar kuruyla yaklaşık 2 milyon 500 dolar) ve daha fazla serveti olanlardan yüzde 2 ila 3,5 arasında vergi alınmasını kapsıyor.

Ülkede yaklaşık 12 bin kişiyi etkileyecek ve yalnızca bir kere alınacak vergiyle yaklaşık 300 milyar Arjantin pesosu (3.8 milyon dolar) değerinde yerel paranın elde edilmesi öngörülüyor.

Tasarının, Temsilciler Meclisinden geçmesi durumunda, Kongrenin üstü kanadı Senatoda oylanacak. Burada da onaylanması durumunda devlet başkanı tarafından yürürlüğe konulacak.

Eski Devlet Başkanı ve şimdiki Devlet Başkanı Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchnerin oğlu milletvekili Maximo Kirchnerın hazırladığı servet vergisi nisan ayında gündeme gelmiş ve ülke muhalefeti tarafından eleştirilmişti.

Son yıllarda ekonomik krizle boğuşan Arjantinde Alberto Fernandez hükümeti, ülkenin içinde bulunduğu durumdan eski Devlet Başkanı Mauricio Macri ve onun neoliberal politikalarını sorumlu tutarken, ülke muhalefeti ise son bir yılda Arjantin pesosunun yabancı para karşısında ciddi değer kaybedişinden, vergiler nedeniyle büyük şirketlerin merkezlerini Arjantinden taşımalarından hükümeti sorumlu tutuyor.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Arjantinde, hükümete, destek, gösterisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı