Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 11:30
 
Antalya Film Forumun ödülleri açıklandı
KÜLTÜR SANAT Haberi
Antalya Film Forumun ödülleri açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, 5-7 Ekimde Olena Yershova Yıldızın direktörlüğünde gerçekleştirilen Antalya Film Forumda bu yıl beş bölümde 14 proje toplam 470 bin lira ödülle desteklendi.

Antalya Film Forumda 29 proje Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu, Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Platformu, Belgesel Work in Progress Platformu, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu ve bu yıl başlatılan Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu kategorilerinde yarıştı.

"Bağlar" ve "Bildiğin Gibi Değil"e 30ar bin lira ödül

Sekiz projenin yarıştığı Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformunda Bobby Allen, Delly Shriazi ve Dilara Omurdan oluşan jüri, iki projeye toplam 60 bin lira ödüllü Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu Ödülünü verdi.

Soner Sertin "Bağlar" ve Vuslat Saraçoğlunun "Bildiğin Gibi Değil" adlı projelerinin her biri 30 bin lira ödül kazanırken Erman Bostanın "Cadı" adlı projesi Film Standartları Post Prodüksiyon Ödülünü kazandı.

"Sabırsızlık Zamanı"na iki ödül birden

Çekimleri tamamlanmak üzere olan ya da post prodüksiyon aşamasındaki projelerin desteklendiği Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Platformunda ise beş proje yarıştı.

Antoine Thirion, Aslı Özge ve Renan Artukmaçtan oluşan jüri; Aydın Orakın "Sabırsızlık Zamanı" adlı projesine 80 bin lira değerindeki Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Ödülünü ve Başka Sinema Dağıtım ve Promosyon Ödülünü verdi.

Nazlı Elif Durlunun "Zuhal" adlı projesi 40 bin lira değerindeki Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Jüri Özel Ödülünü aldı.

TRTden 50 bin lira ödül

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) bu yıl bağımsız sinemaya desteğini 50 bin lira değerindeki TRT Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Ödülü ile sürdürüyor.

TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güvenin açıkladığı ödülde, Kurmaca Work in Progress Platformunda yarışan Erkan Tahhuşoğlunun "Koridor" projesine 50 bin lira destek sunuldu.

Belgesel sinemaya 60 bin lira destek

Belgesel Work in Progress kategorisinde 7 proje yarıştı. Projeler Adriek van Nieuwenhuyzen, Necati Sönmez ve Philippa Kowarskyden oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

Toplam 60 bin liralık Belgesel Work in Progress Ödülünü, Ahmet Necdet Çupurun "Örtbas" ve Ceylan Özgün Özçelikin "Cadı Üçlemesi 15+" adlı projeleri paylaştı. Somnur Vardarın "Boşlukta" projesine, Postbıyık Ses Post Prodüksiyon Ödülü verilirken İdil Akkuş ve Ekin İlbağın yönetmenliğindeki "Düet" Başka Sinema Dağıtım Ödülüne layık görüldü.

Forumun yenisi Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu

Antalya Film Forumun, bu yıl yeni başlattığı platformu Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformunda altı proje yarıştı.

Bu projeleri; Laurence Herszberg, Sarp Kalfaoğlu ve Veronika Kovacovadan oluşan jüri değerlendirdi. Serdar Kökçeoğlu ve Levent Çetinin projeleri "Berlinist", pilot bölümün prodüksiyonunda kullanılmak üzere 30 bin lira tutarındaki BluTv Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu Ödülü’nü kazandı. Can Evrenolun projesi "Kısık Ateşte Pişmiş Kalp”e Color Up Renk Düzenleme Ödülü verildi.

Ali Kemal Güvenin "İstanbul’un Erkekleri" projesi ise Beta Film Uluslararası Danışmanlık Özel Ödülünü kazandı.

2 ödül de "Gündüz Apollon Gece Athena"ya

Antalyada film çekmeyi teşvik eden ve usta oyuncu Sümer Tilmaçın anısına verilen Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu için bu yıl üç proje yarıştı. Burak Göral, Müge Özen ve Onur Saylaktan oluşan jüri, 150 bin liralık Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu Ödülü, Emine Yıldırımın yöneteceği "Gündüz Apollon Gece Athena" adlı film projesine verdi. Proje ayrıca Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü ile de desteklendi.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Antalya, Film, Forumun, ödülleri, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı