Haber Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 16:30
 
Ampute Milli Futbol Takımında hedef önce Avrupa sonra dünya şampiyonluğu
SPOR Haberi
Ampute Milli Futbol Takımında hedef önce Avrupa sonra dünya şampiyonluğu

ANKARA 8AA) - Ampute Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Osman Çakmak, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2021 yılına ertelenen Avrupa Şampiyonası, çalışmaları ve hedeflerine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Çakmak, futbolcuyken yaşadığı Avrupa şampiyonluğu mutluluğunu teknik direktör olarak da elde etmek istediğini belirterek, "Ampute Milli Futbol Takımı olarak 5-14 Ağustos tarihlerinde Afyonkarahisarda kamp yapacağız. Burada 2021 yılına ertelenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonasına hazırlanacağız. İlk hedefimiz Avrupa şampiyonluğu ama asıl odaklandığımız Ampute Futbol Dünya Kupasını kazanmak." diye konuştu.

Milli takım kadrosunu bu kez biraz daha geniş tuttuklarını anlatan Çakmak, "Bu hem bizim için hem de futbolcu kardeşlerimiz için daha iyi olacak. Dünya ikincisi olan kadro ile fotoğraf çektiren sporcularım, şimdi onlarla aynı yerde kamp yapıyor. Bu çok güzel bir duygu. Uzun vadeli başarı düşünüyoruz, kadromuzu da ona göre kurduk." değerlendirmesinde bulundu.

"En çok önemsediğimiz şey, altyapı ve tesisleşme"

Osman Çakmak, Ampute Milli Futbol Takımının şu an çok daha iyi bir konumda olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"2019 yılı mayıs ayında göreve başladım. O günden beri en çok önemsediğimiz şey, altyapı ve tesisleşme. Dünya Kupasını kazanmak istiyoruz. Çalışmalarımızı ona göre planladık. Parolamızdır ve ayrıca Dünyada ampute futbol Türkiyeden sorulacak. diye Sayın Cumhurbaşkanımıza söz verdik. Çünkü bizde bu potansiyel var. Evde spor yapmayan engelli kalmayacak. Bunun için başta Gençlik ve Spor Bakanlığı olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve diğer ilgili birçok Bakanlık ile sürekli istişare halindeyiz. Yavaş yavaş da karşılığını almaya başladık. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Spor Hizmetleri Genel Müdürü Mehmet Baykan ile Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Ümit Uztürkün çok büyük destekleri oldu. Kendilerine teşekkür ediyorum. Ayrıca engelli kardeşlerimize ulaşmak için Anadolu Ajansı ve TRTnin bizlere çok faydası oluyor. İnşallah sizlerin de katkısıyla ulaşamadığımız engelli kardeşimiz kalmayacak. Allah nasip ederse son sistemle yapılan bu yeni saha ve tesislerimizde tüm engelli kardeşlerimiz artık spor yapabilecek."

"Biz o başarıların tesadüf olmadığını ispatladık"

2018 yılında Meksikanın San Juan de los Lagos kentinde gerçekleştirilen Ampute Futbol Dünya Kupasında final oynadıklarını anımsatan Çakmak, o günleri unutamadığını söyledi.

Ampute Milli Futbol Takımının o dönemki başarısının Türkiyede günlerce konuşulduğunu anlatan Çakmak, "Bu bizi çok mutlu etmiş, gururlandırmıştı. Avrupa şampiyonu olunca da bir ay gündemde kalmıştık. İmkansızı başaranlar diye gazetelere manşet olduk. Dağda sol ayağını vatan için kaybeden, sağ ayağıyla da Avrupa Kupasını kazandıran kaptan şeklinde haber olduk. Bunlar çok güzel şeylerdi." diye konuştu.

Çakmak, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, çalışmaları durumunda Dünya Kupasını kazanacaklarına inandığı ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Ben futbolculuk kariyerimde milli takım kaptanı olarak Avrupa kupasını kaldırdım. Dünya Kupasında da final oynadık. Biz o başarıların tesadüf olmadığını ispatladık. Aynı başarıyı tekrarlamak istiyoruz. Takımın getireceği kupa, tüm Türk halkını mutlu edecektir. Doğru ve disiplinli çalışarak Dünya Kupasını kazanacağız. Bunun için teknik heyet ve futbolcularıma güveniyorum."

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Ampute, Milli, Futbol, Takımında, hedef, önce, Avrupa, sonra, dünya, şampiyonluğu,
Yorumlar
Haber Yazılımı