Haber Detayı
28 Nisan 2020 - Salı 11:51
 
Alevilerden İmamoğlu’na suç duyurusu
POLİTİKA Haberi
Alevilerden İmamoğlu’na suç duyurusu

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, 23 Nisan'da çocuklara gönderilen hediye kolileri içindeki kitapçıkta 'Aleviliğin ayrı bir din gibi resmedildiği' iddiası ile İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı Genel Başkanı Özdemir Özdemir, 23 Nisan'da çocuklara gönderilen hediye kolileri içindeki kitapçıkta Aleviliğin ayrı bir din gibi resmedilmesinin, 'halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama' suçunu oluşturduğu gerekçesiye İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

 

 

Özdemir’in avukatı Taha Çalık’ın İBB Başkanı İmamoğlu hakkında hazırladığı suç duyurusu dilekçesi, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na verildi.

 

Dilekçede İmamoğlu'nun başkanlığındaki belediyenin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hediyesi olarak yüz bin çocuğa hediye paketi gönderdiği hatırlatılarak, İmamoğlu’nun bu durumu "100 çocuğumuza 23 Nisan paketleri ulaşıyor. İstanbul’un çocukları özgür mutlu ve Cumhuriyet ile büyüyecek"" ifadeleri ile şahsi Twitter adresinden duyurduğu belirtildi.

 

İBB'nin hazırladığı hediye kolisinin içerisinde yer alan çocuklar için özel hazırlanmış kitapçıkta Aleviliği aşağılayıcı nitelikte görsel ve ifadelere yer verildiği öne sürülen dilekçede, kitapçığın bir sayfasında farklı dinlerin temsilcilerinin resmedildiği, İslamiyet, Hristiyanlık ve Yahudilik olmak üzere üç temel semavi dini temsil eden üç din adamının yanında Alevilik inancını temsil etmek üzere, Aleviliği temsil edebilecek niteliği haiz olmayan sıradan bir kişinin resmine yer verildiği savunuldu.

 

Dilekçede, kasıtlı bir şekilde kitapçığa konulan görsel ve açıklamaların, Alevilik inancı hakkında yanlış bilgiler içermesinin yanı sıra öğrenme çağındaki çocukların zihinlerinde sakıncalı imgeler uyandırabilecek mahiyette olduğu öne sürüldü.

CUMHUR İTTİFAKI’NA DESTEKLERİNİ AÇIKLAMIŞLARDI

 

Özdemir, "Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Devlet Bahçeli desteği ile kurulmuş Cumhur İttifakı’na tüm yönetim organlarımızla birlikte destek olma kararı aldık" açıklamasını yapmıştı.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Alevilerden, İmamoğlu’na, suç, duyurusu,
Yorumlar
Haber Yazılımı