Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 18:30
 
AK Partili Özboyacı: İşgaliye harcı, sadece e-Scooter kiralayan firmaları kapsıyor
POLİTİKA Haberi
AK Partili Özboyacı: İşgaliye harcı, sadece e-Scooter kiralayan firmaları kapsıyor

TBMM (AA) - AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, imza sahibi olduğu ve TBMM Çevre Komisyonunda kabul edilen Türkiye Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifine ilişkin, parlamentoda basın toplantısı düzenledi. Bu konunun siyaset üstü olduğunu vurgulayan Özboyacı, siyasi görüş ayrılıkları ne olursa olsun çevrenin korunması gerektiğini söyledi.

Bugün şehirlerde yaşama oranının yüzde 54lere ulaştığına dikkati çeken Özboyacı, bu oranın 2070de yüzde 70lere çıkacağının öngörüldüğünü anlattı.

Özboyacı, 1900 yılına göre bugün kişi başı enerji tüketiminin üç katına, ham madde tüketiminin 2 katına, dünya nüfusunun ise 5 katına çıktığını, Türkiyede 2000li yılların başında 500 milyon ton ham madde tüketiminin, bugün 1 milyar tona ulaştığını, 1995te evsel atık tüketiminin 17 milyon tondan 2018de 32 milyona çıktığını kaydetti.

"Ajans, ambalajlı ürünlerin geri dönüştürülmesi noktasında çalışacak"

Türkiyenin 2017 yılında başlattığı Sıfır Atık Projesine işaret eden Özboyacı, bu projenin 11. Kalkınma Planına girerek bir ülke politikası haline geldiğini anımsattı.

Türkiyenin 3 yılda, 17 milyon ton atığın geri dönüştürülmesini ve ekonomiye kazandırılmasını sağladığını bildiren Özboyacı, 50 milyon varil petrol tasarrufu, 345 metreküp su tasarrufu yapıldığını, 2 milyon ton sera gazı salınımının engellendiğini anlattı.

Özboyacı, plastik poşet uygulamasından hemen önce yılda kişi başı 440 adet poşet kullanılırken, çıkarılan yasadan hemen sonra bu oranın yüzde 80 azalarak, yılda kişi başı 90 poşete kadar düştüğünü belirtti.

Türkiyede yılda 32 milyon ton katı atık oluştuğunu kaydeden Özboyacı, bunların yüzde 25inin geri dönüştürülebildiğini, bu 8 milyon ton civarındaki geri dönüştürülebilir atıkların 2 milyon tonunun ambalajlı ürünler olduğunu vurguladı.

Özboyacı, kanun teklifiyle kurulacak olan ajansın, bu ambalajlı ürünlerin geri dönüştürülmesi noktasında çalışacağını bildirdi.

Türkiye Çevre Ajansının kurulmasının, geri dönüşümde Türkiyeye çok ciddi bir ivme kazandıracağını dile getiren Özboyacı, ajansın en önemli faaliyetinin depozito yönetim sistemi olduğunu söyledi.

Özboyacı, "Depozito yönetim sistemiyle, kağıt, cam, plastik ve metal bütün içecek ambalajlarını dönüştürebilmeyi hedefliyoruz. Bu konuda çok ciddi çalışmalar yapıldı. Ülkemizde yıllık 20 milyar adet içecek ambalajı üretiliyor. Bunların 3 yıl içerisinde yüzde 90ının geri dönüştürülmesini hedefliyoruz." dedi.

"Atık motor yağlarının toplanması konusunda yetkilendirme yapılacak"

Kanun teklifi ile Çevre Kanununda yapılan değişiklikleri anlatan Özboyacı, Türkiyede yılda üretilen 400 bin ton madeni motor yağının 200 bin tonunun atık haline geldiğini, bunun yalnızca 20 bin tonunu dönüştürebildiklerini söyledi.

Getirilen düzenleme ile atık motor yağlarının toplanması konusunda yetkilendirme yapılacağını bildiren Özboyacı, atık motor yağlarının ülke ekonomisine geri kazandırılacağını belirtti.

New Yorktan sonra dünyada en uzun bisiklet yoluna sahip Konyada, 550 kilometre bisiklet yolu bulunduğuna işaret eden Özboyacı, Konyanın ilk Bisiklet Master Planı yapan şehir olduğunu kaydetti.

Konya Milletvekili olarak bu konudaki tecrübelerini bütün Türkiyeye yaymak istediklerini dile getiren Özboyacı, "Bisiklet master planlarının, 30 büyükşehirimizin tamamında ulaşım ana planlarına eklenmesini öngörüyoruz." diye konuştu.

"Ben de e-Scooter kullanıyorum"

Elektrikli scooterlar ile ilgili çıkan haberlere değinen Özboyacı, "e-Scooterlardan alınacak işgal harcıyla alakalı yanlış anlaşılma olmuş. Kanun teklifimiz incelendiğinde, bir işgaliye harcı, yasal olarak öngörmek durumundayız. Sadece e-Scooter kiralayan firmaları kapsıyor. Normal kendi e-Scooter sahibi olan vatandaşımızdan herhangi bir işgaliye bedeli alınmıyor. Kiralık e-Scooterlar noktasında, kiralama firmalarından, belediyeler, bütün taşıtlarda olduğu gibi işgaliye ücreti alacak. Bu tarife, metrekare başı 50 kuruştan 2,5 liraya kadar değişiyor." bilgisini verdi.

Bir metrekareye 3 elektrikli scooterın sığabileceğini kaydeden Özboyacı, belediyelerin haberlerde yer aldığı gibi scooter başına 16 lira değil, 16 kuruş alacağını bildirdi.

TBMM Çevre Komisyonunda elektrikli scooterın ismiyle alakalı yaşanan tartışmanın hatırlatılması üzerine Özboyacı, TDKnin "baskay, bingit, basgit" gibi bazı isim önerileri olduğunu ancak "scooter" olarak Türkçeye çevrilmesinin doğru göründüğünü söyledi.

Özboyacı, soru üzerine, kendisinin de e-Scooter kullandığını ifade etti.

Aynur Ekiz

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: AK, Partili, Özboyacı:, İşgaliye, harcı,, sadece, e-Scooter, kiralayan, firmaları, kapsıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı