Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 16:24
 
AK Parti yaptırdığı anketi açıkladı: Bomba sonuçlar!
AK Parti'nin yaptırdığı ankette Cumhur İttifakı oylarını yüzde 50'nin üstünde çıkarken, son günlerin tartışma konusunu olan İYİ Parti ve HDP ise baraj altında kalıyor.
POLİTİKA Haberi
AK Parti yaptırdığı anketi açıkladı: Bomba sonuçlar!

AK Parti Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, koronavirüsle mücadelede başlayan normalleşme sürecinde yaptıkları son anketin verilerini açıkladı.

 

MAK Danışmanlık tarafından dün açıklanan ankette Cumhur İttifakı’nın toplam oyu yüzde 50’nin altında kalıyordu. Oy dağılımları AK Parti 37.4, CHP 25.3, İyi Parti 10.9, MHP 10.7, HDP 9.4 olarak görülüyordu.

 

Dağ’ın duyurduğu AK Parti anketinde ise, Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 50’nin üstünde.

 

Anketle ilgili Hürriyet’e bilgi veren Dağ’ın açıklamaları şöyle:

 

“Bugün genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna ankete katılan vatandaşların yüzde 43.1’i AK Parti, yüzde 22.8’i CHP, yüzde 10.5’i MHP, yüzde 9.1’i İYİ Parti, yüzde 9.8’i HDP, yüzde 1’i Gelecek Partisi, yüzde 1.7’si DEVA Partisi, yüzde 0.8’i Saadet Partisi yanıtını verdi.

 

“Aktif olarak siyaset yapan en beğendiğiniz siyasetçi kimdir?” sorusunda Cumhurbaşkanımız istisnasız her ankette açık ara önde iken, bu süreçte arayı daha fazla açmıştır. CHP’nin oy potansiyelinin yüzde 21-24 arasında olmasına rağmen en beğendiğiniz siyasetçi sorusuna Kılıçdaroğlu yanıtı verenlerin oranı yüzde 2 ile yüzde 4 arasında çıkıyor.”

 

EVDE KAL ÇAĞRISINA NE KADAR UYULUYOR?

 

Ankete göre vatandaşların yüzde 94.6’sı “Evde kal çağrısına uyuyor musunuz” sorusuna “evet” yanıtını verdi. Yüzde 5.4’ü bu çağrıya uymadığını söyledi.

 

Toplumun yüzde 92’si sokağa çıkma yasağını desteklediğini dile getiren Dağ, ankete ilişkin özetle şu bilgileri verdi: “Araştırmalarımıza göre Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı günlük ölüm ve vaka verilerine güven en başta yüzde 70 düzeyinde iken bu oran son ankette yüzde 80’lere yaklaşmıştır. Alınan önlemleri yeterli bulanların oranı mart ayı anketimizde yüzde 59 iken, nisan ayı anketinde yüzde 75’e çıkmıştır. Okulların tatil edilmesi, spor müsabakalarının ertelenmesi, eğlence yerlerinin kapatılmasına destek yüzde 90’ın üzerindedir.

 

‘HALK SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA SICAK BAKIYOR’

 

Ankete katılan vatandaşların yüzde 92.2’si ‘sokağa çıkma yasağı’ uygulamalarını destekliyor. ‘Koronavirüs günlük hayatınızı ne derece değiştirdi’ sorusuna yüzde 63.8’i ‘çok fazla değiştirdi’, yüzde 26.7’si ‘Biraz değiştirdi’ yanıtını verdi. Vatandaşların yüzde 94.6’sı ‘Evde kal çağrısına uyuyor musunuz’ sorusuna ‘Evet’ yanıtını veriyor. Virüse karşı kişisel önlemler aldığını belirtenlerin oranı yüzde 97 civarında.

 

Martta toplumun yüzde 85’i Sağlık Bakanımızı ve Bakanlığımızı başarılı bulurken bu oran nisan ayındaki anketlerde yüzde 90’ı bulmuştur. Genel olarak Türkiye’nin sağlık sistemine güvenenlerin oranı yüzde 76.7 oranındadır.”

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: AK, Parti, yaptırdığı, anketi, açıkladı:, Bomba, sonuçlar!,
Yorumlar
Haber Yazılımı