Haber Detayı
10 Ocak 2021 - Pazar 11:56
 
Ahmet Vefik Alp vefat etti
Dünyaca ünlü mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti.
GÜNDEM Haberi
Ahmet Vefik Alp vefat etti

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’in vefat sebebi henüz öğrenilemedi.

 

Aileye yakın isimler olayı doğrularken, sosyal medyada #ahmetvefikalp tagları kullanılmaya başlandı.

 

Bilindiği MHP Genel merkezinin binasının mimarı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp’ti.

 

Ülkücü hareketin çok yakından tanıdığı Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp aynı zamanda 1994 mahalli idareler seçimlerinde MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmuş, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in de danışmanlığını yapmıştı.

AHMET VEFİK ALP KİMDİR?

 

Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp hayatını kaybetti. Şehir planlayıcısı, mimar ve siyasetçi Alp, MHP Genel Merkezi’nin mimarıydı.

 

Alp 31 Mayıs 1948’te Kızıltoprak’ta dünyaya geldi. 1967’de İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesini, 1971’de İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümünü bitirerek mimar, 1973’te Yüksek Mühendis Mimar oldu. - İstanbul Teknik Üniversitesine asistan olarak atandı. Amerika’da yüksek lisans ve doktora yaptı. Tez çalışmaları ve makaleleri birçok dilde yayınlandı.

 

AMERİKAN MİMARLAR ENSTİTÜSÜ’NDE TÜRKİYE TEMSİLCİSİ SEÇİLDİ

 

1982’de Suudi Arabistan Kral Fahd Üniversitesine davet edildi ve burada 7 yıl boyunca dersler verdi; birçok mimarlık projesine imza attı. - 1984’de doçent, 1989’da Birleşmiş Milletler Teşkilatının himayesindeki "Uluslararası Mimarlık Akademisi" profesörlüğüne getirildi. - Amerika ve Suudi Arabistan’a ilaveten İsviçre ve Japonya’da birçok çalışma yaptı. - 1996 yılında "T.C. Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Müdürlüğüne" getirilen Alp, aynı yıl "Amerikan Mimarlar Enstitüsü Türkiye Temsilciliği"ne ve bunu takiben “Güney Avrupa Direktörlüğü"ne oybirliği ile getirilmiştir.

 

TÜRKEŞ’İN DANIŞMANLIĞINI DA YAPMIŞTI

 

Prof. Dr. Alp, 1994 mahalli idareler seçimlerinde MHP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olmuş, MHP Kurucu Genel Başkanı merhum Alparslan Türkeş'in de danışmanlığını yapmıştı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: Ahmet, Vefik, Alp, vefat, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı