Haber Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:30
 
ABD ve Fransa YPG/PKK'lı teröristlere silahlı eğitim veriyor
Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, onlarca ABD ve Fransız askeri, bu ay içerisinde Suriyenin Haseke ve Deyrizor illerinde 200 YPG/PKKlı teröriste 3 kez eğitim verdi.
GENEL Haberi
ABD ve Fransa YPG/PKK'lı teröristlere silahlı eğitim veriyor

Teorik ve uygulamalı eğitimlerin ilk ikisi ay başında Hasekenin Abdülaziz Dağında yapılırken, sonuncusu ise 24 Temmuzda Deyrizordaki Ömer petrol sahasında gerçekleşti.

 

Toplam 9 gün süren eğitimlerde, insansız hava araçlarının (İHA) belirlediği mevkileri karadan ele geçirme, topçu atışı, havadan indirme ve üslere saldırıları engelleme yöntemleri teröristlere uygulamalı olarak anlatıldı.

 

Fransız askerlerinin öncülük ettiği topçu atışı eğitimlerinde ise yanmış veya kullanılmaz haldeki araçlar hedef alınarak vuruldu.

 

Suriyede halihazırda ABD himayesinde hareket eden Fransız askerleri, YPG/PKKlı teröristlere sık sık topçu atışı eğitimi veriyor.

 

ABD ve Fransız askerlerinin Suriyedeki varlığı

 

Ekim 2019da Barış Pınarı Harekatının başlamasıyla ABD ordusu Suriyenin kuzey hattından çekilerek Haseke, Rakka ve Deyrizor illerindeki petrol sahalarına yoğunlaşmıştı.

 

YPG/PKKya destek veren ABD güçleri 11 üs ve askeri noktada toplanmış durumda.

 

Fransızlar ise halihazırda Deyrizor, Haseke ve Rakka illerinde 4 askeri noktada mevcut.

 

Konuşlandıkları askeri noktaların tümünü ABD askerleriyle ortak kullanan Fransızlar, ABD ordusuyla YPG/PKK korumasında hareket edebiliyor.

 

Fransanın, terör örgütü YPG/PKKnın işgalindeki bölgelerde 200 civarında askeri bulunuyor.

 

Suriyedeki Fransız askerleri, "özel kuvvetler" ile "koalisyon güçleri içinde görev alan askerler" olarak iki tür birlikten oluşuyor.

 

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: ABD, ve, Fransa, YPG/PKK'lı, teröristlere, silahlı, eğitim, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı