Haber Detayı
13 Ocak 2021 - Çarşamba 20:30
 
ABD Temsilciler Meclisi'nde Trump'ın azil oturumu başladı
GENEL Haberi
ABD Temsilciler Meclisi'nde Trump'ın azil oturumu başladı

WASHINGTON (AA) - ABD Temsilciler Meclisinde, Başkan Donald Trumpın azline yönelik maddenin ele alınacağı oturum başladı.

6 Ocaktaki Kongre baskınının ardından "göstericileri şiddete teşvik etmekle" suçlanan Trump, görevden alınması istemiyle yeniden Kongrenin gündeminde.

Temsilciler Meclisindeki Demokratların pazartesi günü Meclis Genel Kuruluna sunduğu azil maddesine ilişkin tartışmaların yapılacağı oturum başladı.

Tartışmaların ardından oturumun sonunda Trumpı "ABD hükümetine karşı kasten şiddete teşvik" ile suçlayan azil maddesinin oylaması yapılacak.

Temsilciler Meclisinde çoğunluğa sahip olan Demokratların ve maddeye "evet" oyu vereceğini açıklayan bazı Cumhuriyetçi vekillerin oylarıyla söz konusu azil maddesinin kabul edilmesi bekleniyor.

Azil maddesinin kabul edilmesi durumunda Trump, ABD tarihinde "görevden alınması istemiyle 2 kez suçlanan ilk başkan" olarak kayıtlara geçecek.

Asıl yargılama Senatoda

Azil sürecinin asıl yargılama ayağını oluşturan ve Trumpın suçlu olup olmadığına karar verecek olan Senatonun söz konusu oylamayı ne zaman yapacağı ise henüz belli değil.

Bazı senatörler, 20 Ocakta göreve başlayacak Joe Bidenın ilk günlerinin azil yargılamasıyla gölgelenmemesi için Senatodaki oturumun ileri bir tarihte yapılmasını istiyor.

Senatonun Trumpı suçlu bulması için 100 senatörün en az 3te 2sinin bu yönde oy kullanması gerekiyor.

ABD Başkanı Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı bir telefon görüşmesi dolayısıyla Aralık 2019da Temsilciler Meclisinde suçlanmış, Şubat 2020de Senatodaki oturumda aklanmıştı.

Temsilciler Meclisindeki Demokratlar, Mike Pencee Anayasanın 25. ek maddesini devreye sokarak, "Trumpı görevden alma" çağrısı yapan tasarıyı da kabul etmişti. Pence ise söz konusu maddeyi kullanmak gibi bir niyetinin olmadığını kesin bir dille açıklamıştı.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: ABD, Temsilciler, Meclisi'nde, Trump'ın, azil, oturumu, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı