Haber Detayı
29 Eylül 2020 - Salı 12:30
 
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı
KÜLTÜR SANAT Haberi
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali için geri sayım başladı

ANTALYA (AA) - Antalya Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 3-10 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 57. Antalya Altın Portakal Film Festivalinin film gösterimleri, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında açık havada gerçekleştirilecek.

"Yıldızların Altında" adı verilen üç açık hava sinemasında gösterilecek 44 filmin biletleri, bugün itibarıyla Biletix üzerinden, 1 Ekimde de Atatürk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcekin başkanlığını üstlendiği festivalin idari direktörlüğünü geçen yıl olduğu gibi Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forumun yöneticiliğini ise Olena Yershova Yıldız yürütüyor.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl iki afişiyle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Afişlerin ilkinde başrolde Fatma Girik, diğerinde ise salgın sürecinde, cephesi bulunmayan bir savaşın kahramanları olan sağlık çalışanları var.

"Yıldızların Altında 1" ve "Yıldızların Altında 2" açık hava sinemalarında festival kapsamındaki biletli gösterimlerde, her seans için sağlık çalışanlarına 50 davetiye ayrıldı. Antalya Kültür Merkezindeki gişelerde kimlik ibraz eden kamu veya özel sektör sağlık çalışanları bir davetiye alabilecek.

12 film yarışacak

47 filmle başvurulan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasında bu yıl 12 eser yarışacak.

Fikret Reyhanın "Çatlak", Tankut Kılınçın "Dersaadet Apartmanı", Nesimi Yetikin "Dirlik Düzenlik", Derviş Zaimin "Flaşbellek", Orçun Benlinin "Gelincik", Erdem Tepegözün "Gölgeler İçinde", Azra Deniz Okyayın "Hayaletler", Tunç Şahinin "İnsanlar İkiye Ayrılır", Atalay Taşdikenin "Kar Kırmızı", Barış Gördağ ve Yasin Çetinin "Koku", Ferit Karolun "Kumbara" ve Reis Çelikin "Ölü Ekmeği" adlı filmleri, 300 bin lira değerindeki En İyi Film Ödülünün de yer aldığı 16 kategoride, toplam 770 bin liralık ödül için yarışacak.

Jüri başkanı Ercan Kesal

Ödüller, senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesalin başkanlığını yaptığı, senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel, senarist ve yönetmen Kıvanç Sezer, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Taner Birsel ile gazeteci-yazar-tiyatro eleştirmeni Zeynep Oraldan oluşan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi tarafından belirlenecek.

Yarışmada Çiğdem Vitrinel, Mustafa Kara ve Tunç Davuttan oluşan Film Yönetmenleri Derneği jürisi FİLM-YÖN En İyi Yönetmen Ödülü, sinema yazarları Coşkun Çokyiğit, Gül Yaşartürk ve Murat Tırpandan oluşan jüri de Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülünün bu yılki sahibini belirleyecek.

Kaynak: Editör: 7/24.tv Haber Merkezi
Etiketler: 57., Antalya, Altın, Portakal, Film, Festivali, için, geri, sayım, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı